Select Page

NASA objavila posljednju Keplerovu fotografiju

NASA objavila posljednju Keplerovu fotografiju

Foto: NASA Kepler


NASA je objavila posljednju Keplerovu fotografiju iz septembra, neposredno prije nego što je svemirski teleskop penzionisan nakon skoro decenije neviđenih otkrića o univerzumu iza našeg solarnog sistema.

To je momenat intenzivnog uzbuđenja devet i po godina ranije kada je letjelica prvi put otvorila svoje oči prema nebu i uhvatila svoju prvu svjetlosnu fotografiju, napisala je Alison Hawkes, službenica za odnose sa javnošću NASA Ames Research Centra. Kepler je otkrio više od 2.600 svjetova izvan našeg Sunčevog sistema i statistički dokazao da naša galaksija ima još više planeta od zvijezda.

Slika „posljednje svjetlosti“ snimljena je 25. septembra, oko mjesec dana prije nego što se Kepler povukao. Svemirski teleskop je bio usmjeren u pravcu sazvežđa Vodolije, a slika obuhvata sistem TRAPPIST-1, koji sadrži „sedam kamenitih planeta, od kojih se za najmanje tri vjeruje da su umjereni svjetovi“, napisala je Hawkes, a sistem GJ 9827, zvijezda sa orbitirajućom super Zemljom egzoplanetom (ili planetom izvan Sunčevog sistema) koja se “smatra odličnom mogućnošću za praćenje posmatranja sa drugim teleskopima za proučavanje atmosfere dalekog svijeta.

Keplerovo vidno polje takođe se malo preklapalo sa NASA-inim TESS-om (Transiting Exoplanet Survey Satellite), njegovim nasljednikom koji je lovio planete, tako da će astronomi moći da uporede podatke iz ova dva. TESS je lansiran prošle godine i očekuje se da će katalogizirati više od 1.500 egzoplaneta.

Keplerovo nasljeđe je još izvanredno jer je njegova primarna misija prvobitno planirana da traje 3,5 godine. Umesto toga, svemirski brod, nazvan po njemačkom astronomu i matematičaru iz 17. vijeka Johannesu Kepleru, radio je devet godina, zahvaljujući kombinaciji čvrste konstrukcije i rezerve goriva. Za to vrijeme otkriveno je više od 4.500 potvrđenih planeta i kandidata za planete, uključujući 3,912 egzoplaneta.

Značajno, mnoge planete koje je Kepler otkrio mogu biti slične veličini Zemlje, a NASA-ina analiza zaključuje da je 20 do 50 procenata zvijezda na nebu vjerovatno kružilo oko “malih, možda stjenovitih planeta koje se nalaze u zoni gdje žive njihove zvijezde gdje bi se tečna voda mogla okupiti na površini ”.

Kepler je takođe nastavio da snima specifične ciljeve svakih 30 sekundi, čineći to nekoliko sati nakon što je snimljena “posljednja svjetlost”. “Iako su Kepler-ovi predajnici isključeni i više ne prikupljaju podatke, njegovi podaci će biti “minirani” još mnogo godina”, napisao je Hawkes.

About The Author

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

PARTNERI

Arhiva

March 2024
M T W T F S S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031