Bivši inžinjer Facebooka prikuplja 15 miliona za AI platformu Spell
Foto: TechCrunch
U 2016. godini, Serkan Piantino je spakovao svoj radni sto u Facebooku sa nadom da će preći na nešto novo. Bivši direktor inženjeringa za Facebook AI Research imao je namjeru da nastavi raditi na AI, ali je brzo shvatio ogroman problem.
Osim ako niste pod kišobranom jedne od velikih tehnoloških kompanija kao što je Facebook, može biti veoma teško i nevjerovatno skupo da dohvatite hardver potreban za pokretanje eksperimenata mašinskog učenja.
Tako je sagradio Spell, koji je danas dobio 15 miliona dolara u seriji A finansiranih od strane Eclipse Ventures i Two Sigma Ventures. Spell je kolaborativna platforma koja omogućava svakome da pokrene eksperimente mašinskog učenja.
Kompanija povezuje klijente sa najboljim, najnovijim hardverom koji hostuju Google, AWS i Microsoft Azure i daje im softverski interfejs koji im je potreban za pokretanje, saradnju i izgradnju sa AI.
“Proveli smo decenije da dođemo do laptopa dovoljno snažnog da razvijemo mobilnu aplikaciju ili web stranicu, ali mi se borimo sa stvarima koje razvijamo u AI-u s kojima se nismo borili od 70-ih”, rekao je Piantino. „Prije nego što su postojali računari, računari su ispunjavali cijelu sobu na univerzitetu ili NASA-i i ljudi su koristili terminale za prijavu u jedan glavni okvir. Zato je izmišljen Unix, i to je ono što AI sada treba.
Inženjeri koji žele da rade na AI, bilo sami ili za kompaniju, imaju ogroman zadatak pred njima. Oni u suštini moraju da izgrade sopstveni računar, zajedno sa snažnim grafičkim procesorima neophodnim za izvođenje testova.
Sa Spellom, najnoviji GPU-i iz Nvidije i Google-a su praktično dostupni svima da pokrenu svoje testove.
Pojedinačni korisnici mogu besplatno pristupiti, odrediti tip GPU-a koji im je potreban za izračunavanje njihovog eksperimenta i jednostavno ga pustiti. Korporativni korisnici su, s druge strane, u mogućnosti da pregledaju radove koji se odvijaju u Spell-u i upoređuju eksperimente, omogućujući korisnicima da sarađuju na svojim projektima unutar platforme.