Select Page

Većina Android antivirus aplikacija ne pruža zaštitu od zlonamjernog softvera, pokazuje studija

Većina Android antivirus aplikacija ne pruža zaštitu od zlonamjernog softvera, pokazuje studija

Foto: talkandroid.com


Većina antivirus aplikacija za Android u prodavnici Google Play ne obezbjeđuje korisnicima adekvatnu zaštitu od zlonamjernog softvera, navodi se u studiji AV-Comparatives.

Austrijska kompanija za testiranje antivirus programa preuzela je 250 anti-malware aplikacija od različitih programera u Google Play prodavnici. Aplikacije su zatim provjeravale da li su bile u stanju da se zaštite od 2.000 najčešćih prijetnji zlonamjernim softverom za Android, pomoću automatizovanog okvira za testiranje AV-Comparatives-a.

Testovi su se uglavnom izvodili na Samsung Galaxy S9 uređajima na Androidu 8.0, ali pošto neke aplikacije nisu dobro funkcionirale sa tim postavkama, testirane su na uređajima Nexus 5 na Androidu 6.01. Uređaji su automatizovani za preuzimanje i instaliranje zlonamernih aplikacija, uz pretpostavku da će antivirusne aplikacije moći da blokiraju većinu bezbjednosnih prijetnji.

Nažalost, to nije bio slučaj. Od 250 Android antivirusnih aplikacija koje su uključene u test, samo 23 su uspjele da otkriju i blokiraju 100% uzoraka zlonamjernog softvera. Aplikacije uključuju Android sigurnosne aplikacije kao što su Avast Mobile Security, Avira Antivirus Security, AVG, Sophos Mobile Security i Trend Micro Mobile Security i Antivirus.

V-Comparatives je otkrio da je 80 od 250 aplikacija bilo u stanju da otkrije preko 30% malware-a, sa nula lažnih alarma. Studija je takođe otkrila da su antivirusne aplikacije od 138 prodavaca blokirale manje od 30 procenata uzoraka zlonamjernog softvera, ili su imale visoke stope lažnih alarma na čistim datotekama iz Google Play prodavnice. Bilo je čak 16 aplikacija koje nisu pravilno migrirane na Android 8, što je smanjilo njihove mogućnosti zaštite na uređajima koji koriste nove verzije Androida.

Kompanija za testiranje obilježila je mnoge antivirusne aplikacije koje su koristile pristup na crnoj listi kako bi označile potencijalni zlonamjerni softver koji je lako zaobići od strane kreatora zlonamjernog softvera. Oni zapravo nisu skenirali preuzete aplikacije za malware, što bi trebalo da uradi legitimna antivirusna aplikacija.

Kada birate koju antivirusnu aplikaciju za Android da preuzmete, AV-Comparatives preporučuje da se ne gledaju ocjene korisnika i broj preuzimanja, jer se one mogu lažirati i ne dokazuju da aplikacija obezbjeđuje odgovarajuću zaštitu od zlonamjernog softvera. Umjesto toga, kompanija za testiranje preporučila je korišćenje samo aplikacija „poznatih, provjerenih i uglednih“ proizvođača, koji učestvuju u testovima koje sprovode nezavisni instituti i imaju profesionalne web-lokacije koje pružaju informacije i politiku privatnosti.

POGLEDAJTE JOŠ: American Gods će dobiti treću sezonu i novog showrunnera

About The Author

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

PARTNERI

Arhiva

March 2024
M T W T F S S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031